Rynek pracy w Sosnowcu

Rynek pracy w Sosnowcu do 1989 roku opierał się głównie na przemyśle ciężkim. Obecnie jednak dominują usługi przemysłowo-handlowe. Zmiana ta nastąpiła w momencie likwidacji większości zakładów wydobywczych. Dużym atutem miasta jest doskonała lokalizacja. Przez Sosnowiec przebiegają bowiem drogi ekspresowe, krajowe, a niedaleko jest także autostrada A4. Sprzyja to rozwojowi branży spedycyjno-transportowej oraz wymianie handlowej z sąsiadami zza południowej i zachodniej granicy.

Bezrobocie w Sosnowcu

Stopa bezrobocia w powiecie sosnowieckim wynosi 6,4% (dane ze stycznia 2019 z witryny internetowej Powiatowego Urzędu Pracy).

Według Barometru Zawodów na sosnowieckim rynku pracy odczuwalny jest brak absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, takich jak: betoniarze, zbrojarze, mechanicy, magazynierzy, sprzedawcy, kierownicy budowy, spawacze. Na zatrudnienie mogą także liczyć graficy komputerowi, lekarze, samodzielni księgowi, pielęgniarki, położne oraz ratownicy medyczni.

Natomiast lista nadwyżkowych zawodów zawiera między innymi: ekonomistów, listonoszy, kurierów, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, fizjoterapeutów, techników informatyków.

Sosnowiec – kariera

Jak widać z powyższych danych, stopa bezrobocia w Sosnowcu utrzymuje się na poziomie średniej krajowej. Młodzi ludzie, którzy szukają pracy, mogą skorzystać z usług Powiatowego Urzędu Pracy. Instytucja przygotowuje dla mieszkańców miasta wiele ciekawych ofert szkoleniowych np. kierowca wózka jezdniowego. Kurs jest przeznaczony dla osób powyżej 30 roku życia. Kładzie się także nacisk na pomoc w napisaniu CV, co jest bardzo przydatne w przypadku osób, które nie mogły znaleźć pracy przez dłuższy okres.

Bezrobotni mają także możliwość podjęcia pracy w nowo otwartym przedsiębiorstwie, które specjalizuje się w produkcji części przeznaczonych dla przemysłu motoryzacyjnego. Dzięki temu kilkaset osób będzie mogło znaleźć ciekawą i rozwojową posadę. Poszukiwani będą specjaliści z bardzo różnych branż: od inżynierów z wysokimi kwalifikacjami, po pracowników administracji biurowej.

W związku z tak prężnie rozwijającym się rynkiem pracy, coraz więcej osób decyduje się na zakup bądź wynajem mieszkania, które są znacznie tańsze niż na terenie większych miast np. Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy Katowic.